Starostlivosť o kožené výrobky.

Koža, ktorú používam pochádza z talianskej garbiarne La Perla Azzurra.
Táto garbiareň je členom Konzorcia toskánskych garbiarní, Pelle Conciata al Vegetale in Toscana, ktoré združuje len garbiarne vyrábajúce kože podľa starých tradičných metód s požitím rastlinných činidiel. Takáto výroba zaručuje najvyššiu kvalitu kože, ktorá je sama o sebe umeleckým dielom, s úžastným charakterom a vôňou.

Koža je to prírodný materiál ktorý bude používaním meniť svoj vzhľad. Kože v prírodných farbách budú pôsobením slnečných lúčov a kontaktom s Vašou pokožkou tmavnúť. Naopak, kože prifarbované môžu trocha vyblednúť. Používaním sa nevyhnete ani jemným oderkom, ryhám a škrabancom, ktoré jej dodajú jedinečnú patinu.


Ponúkam niekoľko tipov na to aby Vám moje výrobky slúžili čo najdlhšie:

1. Všeobecne platí zásada, že o výrobky z prírodne-činenej kože sa treba starať ako o svoju vlastnú pokožku.

Minimálne 2 krát za rok, no pri dennom nosení raz mesačne, naimpregnujte svoj výrobok transparentným balzámom na kožu s vysokým podielom včelieho vosku a bez chemických rozpúšťadiel. Takýto balzám kožu rozjasní, zvýši jej odolnosť voči vode, zaleští škrábance napr. od nechtov a zabráni jej vysychaniu a popraskaniu. Po použití balzámu môže koža ľahko stmavnúť. Toto stmavnutie sa však postupným vysychaním balzámu stratí.

2. Koža a voda nie sú dobrými priateľmi.

Počas daždivých dní nevstavujte Vaše výrobky dlhodobo dažďu. Dávajte si aj pozor, či svoj výrobok neodkladáte na vlhký povrch.

Ak už koža príde do kontaktu s vodou, snažte sa povrch čo najskôr utrieť dosucha textilnou alebo papierovou utierkou. Potom výrobok nechajte prirodzene vyschnúť pri izbovej teplote. Nevysušujte fénom alebo položením na radiátor! Niekedy sa na koži vytvoria malé bublinky, ktoré časom zmyznú ako sa voda vyparí. Koži trvá dlhšie, kým sa úplne vysuší. Ak sa Vám zdá koža po vyschnutí suchá, naimpregnujte ju balzámom alebo kondicionérom na kožu.

3. Slnko môže kožu opáliť.

Nenechávajte svoj výrobok dlhodobo na priamom slnku. Zabránite tak rýchlemu vysušeniu kože a hlavne jej “opáleniu” a tým nesúvislej zmene farby, ktorá sa už nedá napraviť.

4. Pozor a mechanické poškodenie.

Povrch kože je veľmi citlivý na odreniny a poškriabanie. Dávajte si pozor na škrabance napr. od kľúčov, hodiniek, nábytku, drsných stien a pod. Malé škradance sa dajú zakryť nanesením balzámu alebo kodicionéru na poškodené miesto a jeho pomalým vmasírovaním hanričkou alebo palcom. Väčšie škrabance sa už stanú súčasťou jedinečnej patiny Vášho výrobku.

5. Pozor na zafarbenie oblečenia, alebo od oblečenia.

Berte do úvahy, že kože svetlých farieb sa môžu ľahko zafarbiť trením o džínsy alebo nosením v džínsoch.

Taktiež si treba dávať pozor na nosenie výrobkov z farbenej kože s bielym alebo svetlím oblečením. Môže dôjsť k miernemu zafarbeniu oblečenia.

6. Prevencia a pravidelná starostlivosť zaisti dlhú životnosť Vaších vyrobkov!



Postup pri aplikácii balzámu alebo kondicionéru:

- Naneste tenkú vrstvičku na povrch výrobku.
- Mäkkou handričkou alebo hubkou, krúživým pohybom rovnomerne rozotrite balzám. Trením vznikne teplo, ktorým vosk ľahšie vsaje do kože.
- Ak chcete zvýšiť vodeodolnosť, môžete celý proces zopakovať po 8 až 10 hodinách.